Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog
Frezarka do gabinetu

 

MOKRA CZY SUCHA? FREZARKA DO GABINETU PODOLOGICZNEGO.

 

Frezarka to obecnie element podstawowego wyposażenia gabinetu podologicznego lub pedicure. Dzięki szerokiej dostępności narzędzi obrotowych (frezów) wykorzystywana jest praktycznie w trakcie każdego zabiegu w obrębie stóp.

 

Frezarka z pochłaniaczem pyłu

 

W gabinetach najczęściej stosowane są frezarki z pochłaniaczem pyłu, jest to metoda pracy „na sucho”. Mechanizm zastosowany w takim sprzęcie przypomina ten, z którym mamy do czynienia w odkurzaczach domowych. W obudowie urządzenia umieszczony jest silnik odpowiedzialny za zasysanie pyłu. Fragmenty naskórka ścieranego przez frez poprzez wąż dostają się do worka, który po zapełnieniu należy wymienić. Frez umieszczany jest w rączce złożonej z dwóch elementów: mechanizmu chwytającego frez (chwytaka) oraz silnika napędzającego frez (mikrosilnika). We współczesnych sprzętach stosuje się rozwiązania samozaciskowe, nie wymagające każdorazowego blokowania frezu po włożeniu do rączki i zwalnianiu blokady przed wyjęciem frezu. System pochłaniania zintegrowany jest w rączce, kanał ssący otacza mikrosilnik zapewniając jego chłodzenie i doskonałą ergonomię.

 

Frezarka z systemem spryskującym

 

Alternatywą dla frezarek z pochłaniaczem są urządzenia pracujące „na mokro”, czyli frezarki z tzw. płaszczem wodnym. Jest to zdecydowanie odmienna metoda pracy, do której należy się przyzwyczaić i mieć świadomość specyfiki użytkowania takiego sprzętu. Frezarka „mokra” zamiast odkurzacza posiada kompresor generujący ciśnienie. Specjalny płyn pobierany jest z pojemnika i za pośrednictwem węża podawany jest przez niewielkie dysze na frezowane miejsce. Pył powstający z fragmentów usuwanego naskórka zostaje zaabsorbowany przez strumień płynu i opada poniżej stanowiska pracy, nie pozwalając na unoszenie się w powietrzu (zachowanie higieny). Dodatkowo dzięki właściwościom płynu skóra jest dezynfekowana w czasie pracy oraz nieustannie chłodzona.

 

Inne opcje?

 

W poszukiwaniach właściwego sprzętu pomijamy frezarki bez pochłaniacza lub systemu spryskującego, czyli bez żadnego systemu zapewniającego higienę i jednocześnie ergonomię pracy. Proste frezarki przeznaczone do manicure nie znajdują zastosowania w podologii i pielęgnacji stóp. Nie skupiamy się także na niszowych rozwiązaniach, jak np. pochłaniacz pyłu zintegrowany z obudową lampy, które należy uznać jedynie za sprzęt wspomagający.

 

Koszty użytkowania frezarki

 

Koszty materiałów eksploatacyjnych do frezarki z pochłaniaczem:

  • worki do frezarki, które należy regularnie wymieniać (po zapełnieniu lub wcześniej w celu zapewnienia higieny w okresach mniej intensywnego używania). Przed zakupem warto sprawdzić koszt zakupu, gdyż różnice w cenach worków do poszczególnych modeli mogą być znaczące;

  • filtry powietrza podlegające okresowej wymianie, zazwyczaj nie częściej niż co kilka miesięcy (producenci stosują rozwiązania z jednym lub dwoma filtrami).

 

Koszty materiałów eksploatacyjnych do frezarki z płaszczem wodnym:

  • płyn do spryskiwacza, który zużywa się w czasie pracy. Stopień zużycia płynu zależy od rodzaju wykonywanych zabiegów, w przypadku bardziej „pylących” zabiegów urządzenie musi pracować z większą wydajnością.

 

Praktyka pokazuje, że koszty materiałów eksploatacyjnych do obu typów urządzeń są wyrównane w długim okresie czasu.

 

Eksploatacja frezarki

 

Poza kosztami bieżącej eksploatacji warto wziąć pod uwagę także niezawodność obu rozwiązań, ich podatność na awarie oraz koszty serwisowania. Te ostatnie można uznać za zbliżone, choć nieco droższe mogą być przeglądy okresowe i niektóre naprawy frezarek wodnych. Metoda pracy na sucho jest powszechna, dlatego większość użytkowników zna zasady prawidłowej eksploatacji frezarek z pochłaniaczem. Frezarka z płaszczem wodnym, jako rozwiązanie rzadziej spotykane przysparza niekiedy pewnych problemów, dlatego szczególnie w tym przypadku ważne jest odpowiednie szkolenie z obsługi lub przynajmniej wnikliwe przeanalizowanie instrukcji obsługi oraz zaleceń producenta. Frezarka pracująca na mokro z pewnością wymaga bardziej troskliwego traktowania, jest nieco mniej odporna na błędy w użytkowaniu.

 

Rączka frezarki z systemem spryskującym nagrzewa się w czasie pracy, co jest normalnym zjawiskiem. Niezwykle istotne jest zachowanie drożności umieszczonych na obudowie rączki otworów wentylacyjnych, zapewniających chłodzenie mikrosilnika. Ich długotrwałe zasłonięcie może prowadzić do przegrzewania się rączki.

Ze względu na to, że rączka cały czas pracuje w środowisku mokrym, elementy chwytaka są bardziej narażone na niekorzystny wpływ wilgoci. Aby ograniczyć wnikanie płynu do wnętrza rączki wskazane jest stosowanie specjalnych nakładek uszczelniających na frez do pracy na sucho oraz prawidłowe odkładanie rączki po zakończonym zabiegu.

 

Rączka frezarki pracującej na sucho wymaga okresowego czyszczenia. Ze względu na konstrukcję i metodę pracy, z każdym zabiegiem niewielka część zasysanego pyłu wnika do wnętrza chwytaka i osadza się na jego elementach. Nadmierne nagromadzenie pyłu może powodować problemy w użytkowaniu frezarki. Najczęściej jest to osłabione trzymanie frezu przez chwytak (frez wysuwa się w czasie pracy lub zatrzymuje się przy kontakcie ze skórą). Producenci stosują konstrukcje umożliwiające różny zakres ingerencji w mechanizm rączki. Niekiedy możliwy jest całkowity dostęp i rozebranie chwytaka na części w celu czyszczenia. Każdorazowo warto stosować się do zaleceń producenta. Częstotliwość czyszczenia zależy od ilości i rodzaju wykonywanych zabiegów. Duża ilość zabiegów polegających na usuwaniu rozległych zrogowaceń z pewnością skróci czas pomiędzy czyszczeniami. Pomocne może być stosowanie specjalnych nakładek uszczelniających na frez do pracy na mokro, które zdecydowanie ograniczą wnikanie pyłu do wnętrza rączki.

Kolejną kwestią szczególnie istotną, gdy pracujemy frezarką z pochłaniaczem jest dobre osuszenie skóry. Przed przystąpieniem do zabiegu skóra powinna być na tyle sucha, by jej usunięte fragmenty nie osadzały się od środka w wężu i elementach rączki. Może to mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy stosujemy środki zmiękczające skórę o kleistej konsystencji (pianki, żele).

 

W obu przypadkach bardzo duże znaczenie dla bezproblemowej eksploatacji ma regularne wykonywanie przeglądów oraz czyszczenie rączki zgodnie ze wskazaniami producenta.

 

Co zyskujesz dzięki frezarce z systemem spryskującym?

 

  • Komfort – to pierwszy i podstawowy czynnik, dla którego pacjenci cenią to rozwiązanie i chętnie umawiają się na zabieg, który jest po prostu niezwykle przyjemny. Klient czuje kojące chłodzenie, nie ma mowy o przegrzaniu skóry.

  • Higiena – dzięki zastosowaniu płynu o właściwościach dezynfekujących.

  • Wizerunek – jaki zyskuje gabinet, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, który nie jest powszechnie stosowany.

 

O czym jeszcze warto wiedzieć – jak to wygląda od strony podologa?

 

To że frezarka z płaszczem wodnym eliminuje ryzyko przegrzania skóry wynika z metody pracy na mokro i właściwości płynu do frezarki. Komfort pacjenta stawia jednak pewne wymagania specjaliście wykonującemu zabieg. Ze względu na brak informacji zwrotnej od pacjenta (który jest „znieczulony”, nie poczuje pieczenia skóry) należy szczególnie ostrożnie posługiwać się frezem oraz stale i wnikliwie kontrolować postęp pracy, co dodatkowo utrudnia fakt, że pracujemy na mokrej skórze, łatwiej więc przegapić moment, kiedy należy przerwać zabieg (pracujemy tylko na warstwie rogowej). Dlatego tego typu sprzęt rekomendowany jest specjalistom z pewnym doświadczeniem.

 

Podsumowanie

 

Wybór odpowiedniego sprzętu do gabinetu to decyzja rzutująca na komfort pracy, bezpieczeństwo pacjentów oraz wizerunek gabinetu. Przed jej podjęciem warto zasięgnąć informacji z kilku źródeł, nie polegać na pojedynczych opiniach, w miarę możliwości dokładnie obejrzeć i wypróbować sprzęt.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl