Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog
Kapki do pedicure - jak wybrać?

 

JAKIE KAPKI DO PEDICURE WYBRAĆ?

 

Na rynku znajdziesz wiele kapek do pedicure, nazywanych także kapturkami lub nakładkami ściernymi do pedicure. Niezależnie od nazwy mowa o nakładanej na gumowy nośnik kapce z żywicy, bawełny, silikonu lub innego materiału, o powierzchni pokrytej nasypem o różnej gradacji. Nośnik z kapką wkładasz do rączki frezarki i dobierając odpowiednią wartość obrotów przystępujesz do pracy na skórze. Kapki służą do ścierania nagromadzonej warstwy rogowej skóry, są alternatywą dla frezów diamentowych, stalowych i innych, które po użyciu każdorazowo sterylizujesz. Kapki ścierne to wygoda i higiena, po każdym kliencie zużytą kapkę wyrzucasz – są jednorazowe. Jak jednak dokonać prawidłowego wyboru kapek ściernych do gabinetu podologicznego lub gabinetu pedicure? Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

 

Gradacja czyli ziarnistość

Kapki ścierne to w uproszczeniu odpowiednio ukształtowana baza z odpowiedniego materiału pokryta drobinkami ściernymi o różnym ziarnie (tak jak papier ścierny). Gradacja to parametr decydujący o ostrości kapki, czyli zdolności do ścierania warstwy rogowej naskórka. Im niższa wartość, tym większa grubość (ziarnistość) nasypu. Kapki o gradacji 80 są zatem ostrzejsze niż kapki o gradacji 150. Czy w związku z tym zawsze warto wybrać ostrzejsze kapki? Jak w wielu przypadkach, to zależy... Jeżeli zajmujesz się usuwaniem grubej warstwy zrogowaceń, np. na piętach wybór odpowiednio ostrych kapek np. 60 lub 80 może być dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak, że duża ostrość to mniejsza precyzja i większa zdolność do „poszarpania” skóry. Często stosowanym rozwiązaniem jest usunięcie nadmiaru zrogowaciałej skóry ostrą kapką, np. 80, a następnie wygładzenie skóry kapką o wyższym wskaźniku gradacji, np. 150.

 

Kształt

W ofercie wielu producentów zobaczysz kapki o różnych kształtach: walca, stożka, walca bez podstawy, jednak dominującym na rynku rozwiązaniem jest kształt zaokrąglonego od góry walca, który w większości przypadków będzie najbardziej odpowiedni. Dzięki łagodnie wyprofilowanym kształtom są bezpieczne i wygodne. Możesz pracować w wielu, płynnie zmienianych płaszczyznach. Ciekawym rozwiązaniem są także kapki w kształcie walca. W ofercie marki Gerlach Technik znajdują się takie kapki z nasypem z boków i od czoła o gradacji 80. Kapki kwadratowe, jak nazywają je niektórzy użytkownicy, dostępne są w dwóch długościach: 15mm i 22mm.

 

Wielkość (średnica)

Standardy wielkości kapek stosowanych obecnie w pedicure i podologii to kapki o średnicy 5mm, 7mm, 10mm. W sprzedaży dostępne są także kapki 13mm, a nawet 16mm, jednak większość producentów profesjonalnych frezarek do pedicure wyklucza lub nie zaleca stosowania kapek o tak dużej średnicy m.in. ze względu do konstrukcję współczesnych systemów pochłaniania pyłu i systemów spryskujących. Jaki rozmiar wybrać? Większa średnica wskazana jest przy opracowywaniu dużych powierzchni, takich jak pięty lub przedstopie. Mniejsze rozmiary będą przydatne w przypadku pracy w trudno dostępnych miejscach np. nad nagniotkami na palcach lub wygładzania skóry po usunięciu odcisku.

 

Cena i jakość

Zastanawiasz się skąd bierze się rozbieżność cen kapek dostępnych na rynku? Renomowani producenci gwarantują jakość swoich wyrobów. Wieloletnie doświadczenie ogranicza ryzyko „wpadek” na etapie produkcji, a także zapewnia odpowiednie warunki higieniczne w procesie produkcji i konfekcjonowania. Jeżeli szukasz rozwiązań pewnych i dających pełny komfort pracy ogranicz poszukiwania do uznanych firm, które projektują swoje produkty we współpracy ze specjalistami. Może się wydawać, że aspekt jakości w przypadku sprzętu jednorazowego schodzi na dalszy plan, jednak czy chcesz pracować kapkami, które sypią się lub ścierają skórę na tyle słabo, że musisz używać ich w podwójnej ilości na jednego pacjenta, nie wspominając o kapkach pękających w czasie pracy?

 

Kolor

Czy kolor ma znaczenie? W zasadzie nie. Kolor kapek to pochodna pigmentu dodanego w produkcji i nie ma wpływu na właściwości ścierne. Producenci często różnicują kolorem swoje poszczególne produkty, aby łatwo było odróżnić np. kapki standardowe od wodoodpornych lub termicznych.

 

Kapki czy frezy?

Jeżeli zastanawiasz się co wybrać: frez wielokrotnego użytku czy jednorazowe kapki ścierne, weź pod uwagę poniższe kwestie:

 

KOSZTY I CZAS

Kapki jednorazowe to niższy koszt zakupu. Warto je rozważyć zwłaszcza jeżeli startujesz albo wykonujesz niewielką ilość zabiegów. Jedna kapka – jeden zabieg. Kupujesz i wykorzystujesz tyle, ile potrzebne Ci w Twojej pracy, bez konieczności większej inwestycji.

Frezy do usuwania zrogowaciałego naskórka to zdecydowanie wyższy koszt jednostkowy, który zwróci w dłuższej perspektywie, przy większej ilości zabiegów.

Wyobraź sobie sytuację, w której po zakończonym zabiegu przyjmujesz kolejnego pacjenta. Jeżeli korzystasz z frezów wielokrotnego użytku musisz posiadać ich odpowiednią ilość, na wypadek konieczności obsłużenia wielu klientów w krótkim czasie.

 

WYGODA I HIGIENA

Fakt, że kapki są jednorazowe to ich zdecydowany atut. Po każdym zabiegu po prostu wyrzucasz zużytą kapkę. Frezy wielokrotnego użytku wymagają nie tylko dezynfekcji oraz sterylizacji w autoklawie, ale ze względu na kształt i strukturę nasypu lub nacięć często także dokładnego czyszczenia, np. z użyciem myjki ultradźwiękowej. Ten aspekt ma wpływ także na czas i koszty.

 

CO MYŚLI O TYM TWÓJ PACJENT?

Zastanów się co budzi większe zaufanie Twojego pacjenta? Narzędzia jednorazowe (jak przechowywane i w jaki sposób wyjmowane z opakowania?) czy frezy wielokrotnego użytku np. ze stali chirurgicznej (wyjmowane ze sterylnego pakietu przy pacjencie)?

 

Podsumowanie

Zazwyczaj będziesz używać w swojej pracy zarówno jednorazowych kapek ściernych, jak i frezów wielokrotnego użytku. Warto przetestować różne dostępne na rynku materiały i narzędzia, aby wybrać te najbardziej odpowiednie dla siebie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl